Опитування бухгалтерів про світову економіку фіксує падіння рівня впевненості в 4-му кварталі 2012 року – в момент, коли повільне пожвавлення світової економіки досягає «критичної точки»

11 марта 2013, 15:36
0
12
Опитування бухгалтерів про світову економіку фіксує падіння рівня впевненості в 4-му кварталі 2012 року – в момент, коли повільне пожвавлення світової економіки досягає «критичної точки»

• Повільне пожвавлення в 4-му кварталі за рахунок зростання в Африці, Азії та Західній Європі • Зайнятість, попит і ціни стабілізуються, але проблеми з грошовими потоками дають про себе знати • Інвестиції повільно відновлюються, але стимули підштовхують інвесторів до офшорів

Рівень впевненості у діловій активності дещо знизився в четвертому кварталі 2012 року, про що свідчать дані опитування 1994 фінансових фахівців у всьому світі. 43 відсотки респондентів повідомили про зниження рівня впевненості у діловій активності (в порівнянні з 41 відсотком у 3-му кварталі), в той час як лише 19 відсотків повідомили про підвищення рівня впевненості. Між тим, 30 відсотків респондентів вважають, що світова економіка знаходиться на шляху до відновлення (в порівнянні з 29 відсотками у 3-му кварталі), в той час як 65 відсотків (в порівнянні з 67 відсотками раніше) вважають, що світова економіка знаходиться в стагнації або ж її рівень падає.

Опитування про стан світової економіки, яке було проведене спільно АССА (Асоціацією присяжних сертифікованих бухгалтерів) та Інститутом бухгалтерів з управлінському обліку (IMA), є найбільшим регулярним економічним опитуванням бухгалтерів у світі, як з точки зору кількості респондентів, так і з точки зору числа і масштабів економічних показників, що в ньому досліджуються.

Хоча зміни в останньому кварталі були незначними, результати цього кварталу сигналізують про більшу нестабільність в майбутньому 2013 році. Манос Скізас, старший економічний аналітик ACCA, вважає, що «рівень ділової впевненості в світі і сприйняття світової економіки тісно взаємопов'язані; рідко коли ці два показника рухаються в протилежних напрямках. Востаннє це трапилося на початку 2010 року, коли відновлення світової економіки почало сповільнюватися – респонденти бачили, що відбувається в їх власних організаціях, але ще не розуміли, як багато інших підприємств мали ті ж самі проблеми».

Повільне пожвавлення в 4-му кварталі за рахунок зростання в Африці, Азії та Західній Європі
Близький Схід втратив свою незначну перевагу перед Африкою в плані економічної впевненості, що стало наслідком уповільнення економічного зростання в ОАЕ, який зберігався впродовж трьох кварталів; Єгипет опинився на особливо низькому рівні в регіоні. Рівень ділової впевненості в Західній Європі як і раніше показував слабке, але стійке зростання протягом останнього півріччя 2012 року, причому рівень впевненості дещо виріс у Великобританії і на Кіпрі, і дещо впав в Ірландії. Найнижче в регіоні рівень впевненості опустився в Швейцарії.

Рівень впевненості продовжував падати в США, де жоден регіон не зміг протистояти песимістичним настроям. На півдні і на середньому заході падіння було найбільшим, а негативні тенденції там тримаються вже цілий рік. Захід і північний схід показали більш високі результати на початку 2012 року, але згодом на них також поширилися негативні тенденції, як і на решті території країни. Тільки в середньоатлантичному регіоні, де впевненість була найнижчою з самого початку, стабільність протягом останніх трьох місяців зафіксувалася.

Зайнятість, попит і ціни стабілізуються, але проблеми з грошовими потоками дають про себе знати
Аналіз умов діяльності підприємств на місцях показує, що світова економіка досягла певного прогресу за останні три місяці. В цілому, респонденти в Західній Європі, Азіатсько-Тихоокеанському регіоні і в Африці вказували на відновлення на ринках праці, хоча їхні колеги в Північній і Південній Америці, на Близькому Сході і, особливо, в Південній Азії були менш оптимістичними. У підсумку, індекс зайнятості GECS виріс як в квартальному, так і в річному вираженні.

Кількість підприємств, що звітують про зростання інфляції, різко впала після річного неухильного зростання цін на фактори виробництва, до рівня, нижчого, ніж навіть рік тому, за винятком регіонів по виробництву товарів, таких як Африка та Близький Схід. Тим не менш, в 3-му кварталі 2012 року почалися серйозні проблеми з грошовими потоками, несвоєчасними виплатами і банкрутствами, і ця тенденція продовжувалася в 4-му кварталі. Якщо ситуація з нестачею грошових коштів не зміниться в новому році, то, як вважають фахівці в обох організаціях, це може підштовхнути світову економіку до чергового спаду.

Інвестиції повільно відновлюються, але стимули підштовхують інвесторів до офшорів
На глобальному рівні, інвестиції в бізнес все ще на низькому рівні, станом на 2-ий квартал 2012 року і в порівнянні з аналогічним періодом попереднього року, але вони дещо підвищилися в порівнянні з попереднім кварталом. Однак навіть у цьому обережному оптимістичному прогнозі ховаються значні розбіжності.

Незважаючи на падіння рівня впевненості, на Близькому Сході капітальні витрати різко зросли, в Західній Європі і в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні також зазначалось скромне покращення. Особливо обнадійливим було піднесення в Гонконзі і ОАЕ, що прийшло за шістьма місяцями досить стриманих інвестицій, і в цей же час найбільш значний успіх був відзначений в Ірландії, де цілий рік збільшувалися витрати капіталу, незважаючи на агресивну програму бюджетної консолідації. Менш обнадійливим було граничне падіння капітальних видатків у США, де втрати в останньому кварталі так і не відновилися до кінця року.

Відновлення в країнах ОЕСР знову йде у бік жорсткої економії, незважаючи на помилки минулого
З середини 2010 р. очікування і вподобання по фіскальній політиці серед фінансових фахівців істотно змінилися, у міру того, як криза суверенного боргу зберігалась, і основні зацікавлені сторони, такі як МВФ та Європейська комісія, були змушені визнати, що вплив податково-бюджетної консолідації на європейські країни мало більш негативний ефект, ніж передбачалося.

Станом на кінець третього кварталу 2012 року, респонденти в Західній Європі хотіли, щоб уряди їхніх держав припинили політику фінансових скорочень. Тим не менш, помірне відновлення протягом останніх трьох місяців 2012 року відродило їх апетит до бюджетної консолідації.

Рейф Лоусон, Ph.D., CMA, CPA, віце-президент з досліджень в IMA, зазначає: «У США картина зовсім інша. У сприйнятті економіки США в останні півроку домінувала політика – вибори президента і фінансовий обрив. Відповіді на наше опитування наочно демонструють наслідки цього: деякі респонденти заявили, що вони явно відчувають, як поляризація і невизначеність заподіюють шкоди економіці США. Це проявляється в поведінці бізнесу – капітальні витрати і зайнятість падають протягом останніх шести місяців, і респонденти з США повідомили, що для їх організацій набір можливостей зменшився за всіма напрямками».

Забігаючи наперед, Манос Скізас робить висновок: «У 2013 році будуть приводи для оптимізму; підвищення рівня зайнятості, припинення спаду в Китаї, більш стійка ситуація в Європі і тимчасове рішення щодо фінансового обриву в США – все це позитивні моменти, які повинні повпливати на світову економіку в майбутньому році. Але немає ніяких сумнівів в тому, що підриваються самі основи, і умови ведення бізнесу на місцях стають все більш складними. Тим часом, будуть запеклі дискусії про доцільність економіки і політики стимулів і жорсткої економії – поки крива зростання різко не піде вгору або вниз».

Пресс-релизы размещаются на платной основе в раздел Пресс-релизы

Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
powered by lun.ua
Загрузка...

Корреспондент.net в cоцсетях