UA
 

ГРАНТИ - це легкоРеклама

Корреспондент.biz,  29 августа 2022, 17:25
0
633
ГРАНТИ - це легко
Фото: Надане рекламодавцем

У багатьох українців є труднощі з тим, де взяти кошти на фінансування гарних ідей. Найвигідніший варіант - гранти. Про те, хто і як може отримати їх, розповіла експертка у сфері грантових можливостей Мар'яна Кобеля-Звір.


На що дають мільйони?

- Пані Мар’яно, у нашій країні є багато людей з хорошими ідеями, але для втілення їх немає грошей. Всі чули, що на розвиток хорошої справи можна взяти гранти, безповоротні кошти. Але не всі відважуються навіть писати грантові заявки. Переважно, з двох причин: люди не вірять, що ці кошти на конкурсних засадах розподілятимуть чесно, і що в них є шанс їх отримати; також не впевнені, що ці кошти можуть дати без неприємних умов - за принципом безплатного сиру у мишоловці. Чи відповідають дійсності ці побоювання? Чи є шанс у простого українця з хорошим задумом отримати гранти?

- Щоб відповісти на це запитання, варто звернутися до статистики: на сьогодні зі 100 заявок, поданих на грантовий конкурс, перемагають лише 4-5. Тобто, лише 4-5% заявників отримують грантові кошти. Решта залишаються з невиправданими очікуваннями. І, звичайно, починають ширити інформацію на кшталт: "гранти отримують лише "свої", "грант отримати важко", "гранти - це щось нереальне" тощо. А причина їх програшу проста: не вміли написати якісні конкурентоспроможні грантові заявки, які б набрали високі бали від експертів під час конкурсного відбору. Це я стверджую як експертка одного з фондів. 

Утім, кількість переможців може бути значно більшою, бо грошей у фондів багато, але їх потрібно вміти "попросити" у грантодавця. Отже, визначальним для виграшу гранту є саме якість грантової заявки. Адже за грант необхідно позмагатися на конкурсі. І виграють лише ті апліканти (ті, хто подав заявки - ред.), які зуміли сформувати свої ідеї відповідно до пріоритетів  грантодавця, описали їх за проєктним підходом і у відповідності до вимог фондів та врахували критерії оцінювання. Це не просто. Погоджуюся. Але реально. Якщо  глибоко розуміти методику та стратегію залучення грантових ресурсів.

- Якою є історія надання українцям грантів? Напевно, її започаткували у 1990 роки окремі наші співвітчизники, отримуючи відносно невеликі суми. Як з роками збільшувалося число отримувачів грантів та грантодавців, і суми виділених коштів?

- Грантову підтримку від різноманітних донорів Україна отримує з проголошенням незалежності. Тоді найсуттєвішу допомогу Україна відчувала від Сполучених Штатів Америки. А на початку 2000-х перше місце в грантовій підтримці займає Європейський Союз. Канада, Нідерланди, Велика Британія, Японія, ФРН, Швеція та Швейцарія теж простягають «руку підтримки» Україні у вигляді численних грантових програм.

Спочатку увага приділялася питанням розбудови інфраструктури в Україні та наближення її до європейських стандартів. Суми грантової підтримки на ці проєкти були мільйонними, адже їх впроваджували державні органи. Надавалися й малі та середні гранти для демократизації суспільства, забезпечення сталого зростання, підвищення рівня й поліпшення умов життя людей у регіонах, підтримки екологічної безпеки, відродження культури, духовності тощо.

З 2014 року з’являються суттєві грантові можливості для підтримки євроінтеграційних процесів, активізації та розвитку громадянського суспільства, впровадження реформ із децентралізації.

Починаючи з лютого 2022 року, від початку повномасштабної війни росії проти України, наші партнери з близького та далекого зарубіжжя спрямовують масштабну фінансову підтримку у вигляді грантів на відновлення нашої держави, інфраструктури, відбудову країни та допомогу всім, хто постраждав від агресії окупантів. От ми і бачимо ці грантові ресурси, до прикладу, в державній програмі «Є-Робота». Це суми і малі, кілька сотень тисяч грн, і великі - до восьми мільйонів  для розширення діяльності переробних підприємств. Зараз можна отримати кілька мільйонів гривень на агро та IT-проєкт, стартап-діяльність. Є і значно більші гранти, які сягають навіть кількох мільйонів євро. До прикладу, це підтримка на інноваційні ідеї для бізнесу від програми «Горизонт Європа». Тут можна поставити три крапки, бо грантів в Україні зараз дуже багато для різних секторів та сфер діяльності. Мені не вистачить і кількох годин, щоб все розповісти. Більше інформації можна дізнатися на YouTube-каналі "ЧАС ЗМІН", який я започаткувала. Це єдиний в Україні канал про гранти, грантові конкурси тощо. На ньому я розміщую інтерв’ю з представниками фондів про актуальні грантові можливості. Отже, я запрошую на цей канал всіх охочих почерпнути більше інформації на тему грантів. Буде корисно!

- Які особливості ідеї і як має бути написана грантова заявка, щоб донори виділили під неї гроші?

- Якщо узагальнити, то скажу, що на виграш гранту впливає більшою мірою якість написання грантової заявки, цінність ідеї для суспільства, а також ділова репутація заявника. "Як написати проєкт, щоб він сподобався експертам фонду? " - це питання № 1, яке зазвичай ставлять наші учасники Школи з написання грантових проєктів "ЧАС ЗМІН". Я відповідаю на нього впродовж місяця, бо саме стільки триває наше онлайн-навчання. Неможливо стисло розкрити усі тонкощі формування виграшної проєктної пропозиції. Додам лише, що структура грантової заявки практично однакова у всіх фондів: анотація проєкту, аргументація проблематики, мета та завдання проєкту, опис цільової аудиторії, методика виконання проєктних активностей, результати та вплив проєкту, плани з масштабування та забезпечення сталості проєкту, плюс кошторис та деякі обов’язкові додатки. Але щоб знати, як описати кожен пункт правильно, необхідно зануритися з головою у специфічну інформацію. Мені знадобилося кілька років, десятки прочитаних європейських та американських книг з проєктного менеджменту, сотні інтерв'ю з представниками фондів і грантових програм, тисячі вичитаних та оцінених грантових заявок, мільйони залучених грантових коштів. Тому всім рекомендую: хочете  отримати грант швидко - ми можемо підготувати грантову заявку "під ключ", адже  консалтингова компанія Центр розвитку "ЧАС ЗМІН" була створена саме для того,  щоб допомагати іншим залучати безповоротні грантові ресурси. Для нас отримати гранти - це легко.

Щомісяця - 20-30 конкурсів

- Хто зараз українцям і під які галузі, з врахуванням воєнного часу, виділяє гранти?

- У цій негативній ситуації є й плюс: грантів в Україні з початку війни стало в рази більше. Їх дають міжнародні, національні та регіональні грантодавці. Вони актуалізували свою підтримку як для представників NGO (неурядових організацій – ред.) для підсилення їх організаційної спроможності та продовження взаємодії з їх цільовими аудиторіями, так і для волонтерської спільноти на ініціативи з гуманітарної допомоги. Особливе місце займають "гранти швидкого реагування" для представників громадськості та бізнесу. Це  безповоротні кошти тим, хто найбільше постраждав від війни та відчуває її жахливі наслідки. Актуальною для бізнесу є вже згадана програма "Є-Робота". Це суттєва підтримка як для початківця, так і працюючого підприємства. Отримавши грант, можна відкрити власний бізнес, розширити виробництво, вийти на нові ринки тощо. Суми грантів різні: від 250 тисяч грн до 8 мільйонів. Для стартапів актуальними є конкурси від Українського фонду стартапів, де можна заручитися підтримкою в сумі від 25 тисяч до 75 тисяч доларів, а також гранти від Фонду Google в розмірі до 100 тисяч доларів.   Загалом актуальних грантів для бізнесу є багато, щомісяця -  20-30 конкурсів.

- Якщо винести за дужки політиків та відомих громадських діячів, яких у народі називають "грантоїдами", то хто в Україні ще може претендувати на отримання грантів: фізичні особи, фермери, ФОПи, представники малого бізнесу, великий бізнес, територіальні громади, наукові установи?

- Усі, кого ви перерахували і навіть більше! Простіше сказати, хто не може претендувати на грантову підтримку. Це гральний бізнес, виробники міцного алкоголю, тютюнових виробів та зброї. І ще кілька видів доволі специфічної діяльності. Отже, на грантову підтримку можуть розраховувати усі: і фізичні особи (на навчання, стажування, поїздки за кордон з метою обміну досвідом), юридичні особи, представники громадянського суспільства (ГО, БФ, Асоціації тощо), малий та середній бізнес, органи місцевого самоврядування та виконавчої влади, освітяни, медики та інші.

- У чому полягають особливості освоєння грантових коштів?

- Як вже було зазначено, гранти отримують переможці за підсумками грантового конкурсу. Реалізації грантового проєкту передує підписання грантової угоди. Після чого грантер (той, хто визнаний переможцем) в переважній більшості випадків зобов’язаний відкрити в банку окремий розрахунковий рахунок, на який будуть зараховані грантові безповоротні ресурси у чітко визначеному розмірі. Освоєння цих коштів - відповідальний процес, адже за ходом всіх справ буде уважно спостерігати як сам фонд, так і громадськість. Адже грантові кошти - це публічні ресурси (кошти платників податків). А тому грантер зобов’язаний використовувати довірені йому ресурси виключно на цілі, зазначені в грантовій заявці, на кошти затвердженого бюджету та в часових рамках вказаних у грантовій угоді.

- Наскільки детальними мають бути звіти з використання грантів?

- Дуже детальними! Той, хто хоче працювати з грантовими ресурсами, має усвідомити, що кожна копієчка грантових коштів є підзвітна. Коли заявники формують планові кошториси, то вказують всі статті витрат дуже деталізовано. А потім, звісно, всю цю деталізацію необхідно перетворити в фактичний кошторис, та звітувати за всі витрачені ресурси.

Коли кошти вимагають повернути?

- Чи бувають випадки, коли кошти, видані в якості грантів, вимагають повернути? Що в таких ситуаціях не врахували отримувачі грантів?

- Гранти - це безповоротні ресурси. Але є випадки, коли доводиться повертати це «благо». Фонд вимагає повернення гранту тоді, коли грантер використав їх не за цільовим призначенням, не реалізував всі зазначені в заявці заходи, не виконав кількісні та якісні показники результативності проєкту тощо. До прикладу, в програмі "Є-Робота" у переможця виникає зобов’язання перед державою створити певну кількість робочих місць та сплатити різні види податків впродовж трьох років у розмірі отриманого гранту. Якщо ці умови не виконати, кошти необхідно буде повернути.  

- З чого слід починати грантошукачам, які мріють отримати безповоротні мільйони на власну справу? Які кроки треба зробити?

- З формування проблематики проєкту. Необхідно чітко ідентифікувати проблему та потребу, з якою потім звертатися до донорів. Більшість заявників починають з хибного кроку. Спочатку шукають відкриті грантові конкурси, а потім ситуативно підлаштовують під них свої "хотілки". Цей шлях не приводить до успіху.

А загалом правильно буде спочатку навчитися працювати на залучення грантових ресурсів. Я рекомендую пройти онлайн навчання в Школі з написання грантових проєктів "ЧАС ЗМІН". Наші випускники виграють гранти вже через 1-2 місяці після завершення навчання. А є такі, яким вдається впродовж лічених місяців виграти не в одному грантовому конкурсі і отримати кілька грантів. Результативність навчання дуже висока. Про це свідчать суми виграшних грантів: від 1 мільйона до 10 мільйонів, і це не межа. Можливо, нашому читачеві вдасться навіть більше. 

- Ми звикли до того, що там, де гроші - там є корупція. Чи відомі вам справи про виділення українцям грантів, коли від них вимагали "відкати"?

- Хто вимагав? Представники фондів? Ні, звичайно! Фонди дуже дбають про свою репутацію, а тому усіляко дистанціюють себе від заявників. Я як експертка одного з фондів, можу стверджувати, що за всі роки моєї діяльності з оцінки грантових заявок не було жодного випадку, щоб на мене хтось намагався вплинути задля того, щоб я поставила високий бал за заявку. Я нагадаю, що саме за результатами експертного відбору та отримання високої оцінки фондом приймається рішення про підтримку проєкту чи його відхилення.

- Які ваші рекомендації стосовно того, як отримати грант?

- Коштів у грантодавців багато. Вистачить на всіх! Тільки треба зробити три кроки: знайти актуальний та релевантний грантовий конкурс; підлаштувати свою ідею під пріоритети грантодавця і оформити ідею в якісну грантову заявку.

А універсальне правило таке: довіртеся професіоналам з Центру розвитку "ЧАС ЗМІН", які зроблять усе за вас!

Довідково

Мар’яна Кобеля-Звір - експертка у сфері грантових можливостей, директорка консалтингової компанії "Центр розвитку "ЧАС ЗМІН", засновниця Школи з написання грантових проєктів "ЧАС ЗМІН", авторка видання №1 в Україні на тему "ЯК ОТРИМАТИ ГРАНТ" та єдиного YouTube-каналу про грантові можливості "ЧАС ЗМІН". Вона також - фасилітаторка програми "Active Citizens" BRITISH COUNCIL, експертка Українського Культурного фонду, запрошена спікерка Торгово-промислової палати України та Дія.Бізнес.  
Досвід роботи з залучення коштів на соціальні, культурні, медіа, громадські та бізнес-проєкти - понад 18 років. За цей час написано понад 65 конкурентоспроможних та успішних грантових проєктів; проведено понад 120 навчальних заходів для представників бізнесу, влади та громадськості; розроблено та втілено понад 120 фандрейзингових стратегій.

ТЕГИ: деньгигранты
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Загрузка...