На фоне карантинных ограничений вот уже год киевляне интенсивно переселяются в коттеджные городки и частные дома.
Такая тенденция сформировала спрос на охрану и охранные системы, ведь возросло и количество тех, кто не прочь полакомиться чужим имуществом. А вот культура безопасности у украинцев еще не сформирована. Почему охрана в коттеджном городке must have, сколько это стоит, а главное - какие риски возникают у жителей коттеджных городков - разбирались с экспертом по безопасности, генеральным директором охранной компании А1 с 20-м опытом Романом Павлюком.
С какими рисками сталкиваются жильцы частных домов и в коттеджных городках?
Если говорить о рисках в домах или придомовой территории, то есть 3 основные группы рисков:
-
Бесконтрольное проникновение на территорию городка, где есть территория общего пользования. Эта группа рисков актуальна для коттеджных городков закрытого типа.
-
Риски проникновения на придомовую территорию.
-
Риски, связанные с самим домом и имуществом в нем.
Если говорить о рисках, связанных с бесконтрольным проникновением на территорию, то здесь могут происходить как условно безобидные вещи (кражи детских игрушек, строительных принадлежностей, которые находятся на территории комплекса, проникновение на территорию промоутеров и разного рода продавцов) так и достаточно жуткие вещи: такие как нападение/избиение, и в том числе и на детей. В частных жилищных комплексах дети часто играют на улице, потому что родители считают комплекс, условно, безопасным. Никто не знает, что или кто может уехать в багажнике курьера или другого случайного посетителя комплекса, если есть возможность беспрепятственно проникнуть на территорию. Не так давно произошел случай, когда на женщину напал мужчина, оказалось что после прохождения реабилитации он работал строителем. А как мы знаем, строители - чуть ли не обязательный атрибут в коттеджных городках и, пуская на территорию их никто не проверяет.
Если говорить о рисках проникновения на придомовую территорию, то здесь могут быть как угрозы порчи или кражи имущества, которое хранится на придомовой территории, так и угрозы частной жизни. Люди переезжают подальше от города и от посторонних глаз, и очень не хочется постоянно переживать, а не заглядывает ли мне кто-то в окна, хотя такие случаи тоже известны.
И опять же, придомовая территория - это один из рубежей на подходе к дому. Сейчас уже технологии шагнули вперед и производители охранных систем предлагают датчики раннего обнаружения, которые могут обнаружить нарушителя на подходе к дому, а если это совместить с грамотно установленной системой видеонаблюдения, то можно получить уверенность в своей защищенности.
Внутри частного дома также есть определенные риски. Начинаем, как всегда с ограблений. Самые уязвимые места в домах, как и в квартирах - это окна на первых этажах. Время необходимое на вскрытие металлопластикового окна может составлять менее 30 секунд, а самое оперативное ограбление, известное мне, произошло за 50 секунд! Далее по списку, какие еще могут быть риски: несвоевременная медицинская помощь группам риска (пожилые и беременные), угарный газ, который уносит жизни более 1800 человек в год по Украине, и иногда целым семьям, пожары и, наверное самое безопасное в этом списке, прорыв трубы и затопление.
Могут ли вопрос с этими рисками закрыть управляющая компания или застройщик. Плюсы/минусы в этом, в чем “невыгода” управляющих компаний отдавать этот вопрос охранным компаниям? Что по стоимости - реальная и на сколько могут “попасть” так сказать?
По крайней мере пытаются. Застройщики и управляющие компании давно уже поняли, что это удобный способ сбить больше денег за свои услуги, ставят охранников, которые охраняют шлагбаум в лучшем случае, а иногда выполняют функцию ручного открывателя шлагбаума. И таким образом охрана вроде как и есть, а безопасности - нет. Но в платежке появляется дополнительная стоимость за обслуживание. Мы это понимаем с первых минут переговоров с представителями застройщика или управляющей компании. Бывают и другие случаи, когда застройщик или УК понимают, что это не их компетенция и не хотят брать на себя ответственность и нанимают охранную компанию.
Какова стоимость решения этих рисков по отдельности или комплексно у профессиональной охранной фирмы?
Важный вопрос цены! Мы нашли способ делать безопасность комплексно примерно в тех же деньгах, что и обходится стоимость физической охраны в городке. О конкретных цифрах здесь говорить не выйдет, потому что городок городку рознь, но у нас есть проекты с очень приемлемой стоимостью для жителей городков.
Почему жители не хотят решать проблемы с безопасностью с помощью охранных фирм?
Не то чтобы не хотят, скорее это более сложный процесс, чем просто возникновение желания решить вопрос с охранной фирмой. Во-первых, нужно понять, какие есть прорехи в безопасности той системы, которая есть сейчас, во-вторых, объединить жителей в желании обезопасить себя, и, в-третьих, найти то решение которое действительно будет решать вопрос, а не создавать видимость.
Насколько длительный процесс выстраивания доверия между охранной фирмой и жителями коттеджных городков?
Процесс на самом деле беспрерывный.
Должна ли быть материальная ответственность у охранной фирмы и почему?
Один из тех вопросов, которые часто остаются не заданными - “а что если…” По нашему мнению - должна. И наша задача обезопасить клиента без возможных если что …. Поэтому мы предоставляем материальную ответственность в размере от 125 000 до 1 000 000 грн.
А какие методы/способы охраны применяет ваша охранная компания и почему?
Для комплексной охраны необходимо обеспечить следующие рубежи:
-
Автоматизированный контрольно-пропускной режим.
-
Охрана периметра. Это система, отслеживающая несанкционированное проникновение через ограждение с видео подтверждением, чтобы исключить ложные сработки и животных. Сейчас технологии позволяют охранять территорию, когда не весь периметр перекрыт или есть опасность проникновения с береговой линии. В этих случаях дублирование по видео обязательное условие.
-
Патрулирование территории и видеонаблюдение. Когда вся территория под контролем можно не беспокоится о имуществе на территории. Видеонаблюдение также будет полезно если есть случаи вредительства, когда соседи что то не поделили.
-
Охрана придомовой территории.
-
Система безопасности внутри дома. Это как и датчики проникновения, пожара, задымления, затопления, так и тревожная кнопка. У нас есть возможность прописывать сценарии на тревожную кнопку и это может быть как и реагирование так и вызов неотложной медицинской помощи.
Как обстоят дела у вас с группами быстрого реагирования? Время прибытия, покрытие охраняемой территории?
Мы размещаем группы реагирования поблизости объекта, если говорить о комплексной безопасности, то здесь идет речь не просто о приезде на сработку, а о регулярном патрулировании как о превентивном методе борьбы с преступлениями.
Как часто могут случаться “сработки” в коттеджных городках?
Их может и не быть… И задача охранной компании как раз сделать так, чтобы их и не было. Чтобы предотвратить или исключить все возможные риски.
"Охорона начебто і є, а безпеки - немає": гендиректор охоронної компанії А1 про проблеми з безпекою в котеджних містечках
На тлі карантинних обмежень ось уже рік кияни інтенсивно переселяються до котеджних містечок та приватних будинків. Така тенденція сформувала попит на охорону та охоронні системи, адже зросла і кількість тих, хто не проти поласувати чужим майном. А от культура безпеки в українців ще не сформована. Чому охорона у котеджному містечку must have, скільки це коштує, а головне – які ризики виникають у мешканців котеджних містечок – розбиралися з експертом з безпеки, генеральним директором охоронної компанії А1 з 20-м досвідом Романом Павлюком.
З якими ризиками стикаються мешканці приватних будинків та у котеджних містечках?
Якщо говорити про ризики в будинках або прибудинковій території, то є 3 основні групи ризиків:
-
Безконтрольне проникнення на територію містечка, де є територія загального користування. Ця група ризиків є актуальною для котеджних містечок закритого типу.
-
Ризики проникнення на прибудинкову територію.
-
Ризики, пов'язані з самим будинком та майном у ньому.
Якщо говорити про ризики, пов'язані з безконтрольним проникненням на територію, то тут можуть відбуватися як умовно нешкідливі речі (крадіжки дитячих іграшок, будівельних речей, що знаходяться на території комплексу, проникнення на територію промоутерів та різного роду продавців) так і досить моторошні речі: напад/побиття, і навіть на дітей. У приватних житлових комплексах діти часто грають на вулиці, бо батьки вважають комплекс умовно безпечним. Ніхто не знає, що або хтось може виїхати в багажнику кур'єра або іншого випадкового відвідувача комплексу, якщо є можливість безперешкодно проникнути на територію. Нещодавно стався випадок, коли на жінку напав чоловік, виявилося, що після проходження реабілітації він працював будівельником. А як ми знаємо, будівельники – чи не обов'язковий атрибут у котеджних містечках та, пускаючи на територію, їх ніхто не перевіряє.
Якщо говорити про ризики проникнення на прибудинкову територію, то тут можуть бути як загрози псування чи крадіжки майна, що зберігається на прибудинковій території, так і загрози приватному життю. Люди переїжджають подалі від міста та від сторонніх очей, і дуже не хочеться постійно переживати, а чи не заглядає хтось мені у вікна, хоча такі випадки теж відомі.
І знову ж таки, прибудинкова територія - це один із рубежів на підході до будинку. Зараз уже технології зробили крок вперед і виробники охоронних систем пропонують датчики раннього виявлення, які можуть виявити порушника на підході до будинку, а якщо це поєднати з грамотно встановленою системою відеоспостереження, то можна отримати впевненість у своїй захищеності.
Усередині приватного будинка також є певні ризики. Починаємо, як завжди з пограбувань. Найуразливіші місця в будинках, як і в квартирах – це вікна на перших поверхах. Час необхідний для розкриття металопластикового вікна може становити менше 30 секунд, а найоперативніше пограбування, відоме мені, сталося за 50 секунд! Далі за списком, які ще можуть бути ризики: несвоєчасна медична допомога групам ризику (літні та вагітні), чадний газ, який забирає життя понад 1800 людей на рік по Україні, і іноді цілим сім'ям, пожежі та, мабуть, найбезпечніша в цьому списку, прорив труби та затоплення.
Що найчастіше роблять мешканці будинків та котеджних містечок і наскільки це ефективно? Основні міфи та помилки?
Найпоширеніша картина - це те, що люди довіряють тій системі безпеки, яку пропонує керуюча компанія та додатково ставлять свій будинок на пультову охорону якоїсь компанії, автомобіля якої може й близько не бути. І чекають на наступний випадок, не трапиться - добре, трапиться - знову порушується питання професіоналізму охоронної компанії і шукають рішення поки не пропаде ентузіазм. Як показує практика, це закінчується зміною охоронної компанії на таку саму.
Чи можуть питання з цими ризиками закрити керуюча компанія або забудовник. Плюси/мінуси у цьому, у чому “невигода” керуючих компаній віддавати це питання охоронним компаніям? Що по вартості - реальна і на скільки можна “попасти” так би мовити?
Принаймні намагаються. Забудовники та керуючі компанії давно вже зрозуміли, що це зручний спосіб збити більше грошей за свої послуги, ставлять охоронців, які охороняють шлагбаум у найкращому випадку, а іноді виконують функцію ручного відкривача шлагбауму. І таким чином охорона начебто і є, а безпеки – немає. Але в платіжці з'являється додаткова вартість обслуговування. Ми це розуміємо з перших хвилин переговорів із представниками забудовника чи керуючої компанії. Трапляються й інші випадки, коли забудовник чи КК розуміють, що це не їхня компетенція і не хочуть брати на себе відповідальність і наймають охоронну компанію.
Яка вартість вирішення цих ризиків окремо чи комплексно у професійної охоронної фірми?
Важливе питання ціни! Ми знайшли спосіб убезпечувати комплексно приблизно за ті гроші, що й вартість фізичної охорони в містечку. Про конкретні цифри тут говорити не вийде, тому що містечко від містечка відрізняється, але у нас є проекти з дуже прийнятною вартістю для мешканців містечок.
Чому мешканці не хочуть вирішувати проблеми з безпекою за допомогою охоронних фірм?
Не те щоб не хочуть, скоріше це складніший процес, ніж просто виникнення бажання вирішити питання з охоронною фірмою. По-перше, потрібно зрозуміти, які є дірки у безпеці тієї системи, яка є зараз, по-друге, об'єднати мешканців у бажанні убезпечити себе, і, по-третє, знайти те рішення, яке дійсно вирішуватиме питання, а не створювати видимість.
Наскільки тривалий процес вибудовування довіри між охоронною фірмою та мешканцями котеджних містечок?
Процес насправді безперервний.
Чи має бути матеріальна відповідальність у охоронної фірми та чому?
Одне з тих питань, які часто залишаються не заданими - "а що якщо..." На нашу думку - повинна. І наше завдання убезпечити клієнта без можливих якщо що…. Тому ми надаємо матеріальну відповідальність у розмірі від 125000 до 1000000 грн.
А які методи/способи охорони застосовує ваша охоронна компанія та чому?
Для комплексної охорони необхідно забезпечити такі рубежі:
-
Автоматизований контрольно-пропускний режим.
-
Охорона периметру. Це система, яка відстежує несанкціоноване проникнення через огорожу з відео підтвердженням, щоб унеможливити помилкові спрацювання і тварин. Наразі технології дозволяють охороняти територію, коли не весь периметр перекритий чи є небезпека проникнення з берегової лінії. У цих випадках дублювання відео обов'язковою умовою.
-
Патрулювання території та відеоспостереження. Коли вся територія під контролем можна не перейматися майном на території. Відеоспостереження також буде корисним, якщо є випадки шкідництва, коли сусіди щось не поділили.
-
Охорона прибудинкової території.
-
Система безпеки всередині будинку. Це датчики проникнення, пожежі, задимлення, затоплення, тривожна кнопка. У нас є можливість прописувати сценарії на тривожну кнопку і це може бути як реагування так і виклик невідкладної медичної допомоги.
Як у вас зараз з групами швидкого реагування? Час прибуття, покриття території, що охороняється?
Ми розміщуємо групи реагування поблизу об'єкта, якщо говорити про комплексну безпеку, то тут йдеться не просто про приїзд на спрацювання, а про регулярне патрулювання як про превентивний метод боротьби зі злочинами.
Як часто можуть траплятися "спрацьовування" в котеджних містечках?
Їх може і не бути… І завдання охоронної компанії якраз зробити так, щоб їх і не було. Щоб запобігти чи виключити всі можливі ризики.
Информация предоставлена в порядке ст.10 Конституции Украины и ст. 6 Закона Украины О национальных меньшинствах в Украине