валєрцьо грабів добавил комментарий к статье
Депутаты от Свободы включают сирену во время выступлений депутатов на русском языке
Борці з режимом
поляк Ришард Сівець. 59-річний філософ, який після війни припинив викладати і працював бухгалтером, демонстративно облився бензином і підпалив себе 8 вересня 1968 р. на "Стадіоні Десятиліття" у Варшаві після закінчення урочистостей з нагоди свята врожаю. Помер Сівець через чотири дні у лікарні.
Комуністичний тоталітаризм залишав для незгідних мало можливостей до опору. Через декілька років, 14 травня 1972 р. 19-річний Ромас Каланта з викликами "Lietuvos laisvs!" ("Свобода Литві!") спалив себе на центральній вулиці Каунаса, залишивши послання: "В моїй смерті винуватий лише устрій"
.23 червня 1978 р. Муса Мамут підпалив себе на своєму подвір’ї в Беш-Тереку (Донському), протестуючи проти депортації кримських татар і утруднення їх повернення на батьківщину до Криму після начебто реабілітації.
21 березня 1980 р. польський пенсіонер Валенти Бадиляк, обурюючись проти замовчування владою розстрілів НКВД військовополонених у Катинському лісі навесні 1940 р., прикував себе ланцюгом до гідранту на ринку в Кракові, облив бензином і спалився.
Україна теж має героїв, які вдавалися до самогубства як знаку протесту проти радянського свавілля. Першим став Василь Макух, який обрав публічне самоспалення ще на два місяці раніше, ніж Ян Палах. Макух на той час вже відбув 10 років тюрем і концтаборів за участь у визвольно
5 листопада на переповненому людьми Хрещатику (неподалік Басарабського ринку), серед білого дня у під’їзді будинку № 27, чоловік облився бензином і підпалив себе. Він біг вулицею і вигукував: "Геть колонізаторів! Хай живе вільна Україна!", "Геть з окупованої Чехословаччини!".
Міліціонери намагалися загасити полум'я, але це їм не вдалося. Тоді вони почали розганяти перехожих, щоб позбутися свідків протесту.
Наступного дня Василь Макух помер у лікарні від опіків, які вкрили 70% його тіла. Прийшовши перед смертю до тями, на докір, що своїм необачним вчинком осиротив дітей, відповів: "Вони ще пишатимуться батьком. А нині ми всі сироти. Нині Україна сирота…".
Якщо Ян Палах – символ свободи і національ