Істинний Маразм добавил комментарий к статье
Голые женщины просят дождя
Волюнтаристське (вольове) або чуттєве (емоційне) сприйняття завжди підтримувалися політиками і політичними ідеологами: якщо в суспільстві "живе" важливе, емоційно насичене слово "нація", це означає, що нація існує, і це поняття потрібно просто відповідно трактувати і розвивати як ідею "до практичного вживання". Адже політика як такого не має турбувати, чи існує щось об'єктивно. Важливо те, чи вірить в це його аудиторія, а при демократії – ще і електорат. Якщо ті, хто голосують, вірять в націю, то які можуть бути сумніви в її існуванні? Політик взагалі за родом своєї діяльності не повинен про це думати. Він живе і резонує із суспільством, волає до нього і пропонує йому себе як "виразника його інтересів", а наскільки вдало він резонує – можна виміряти рейтингом популярності політика і вже далі розкладати на соціологічні складові. Головне, що в нього не має бути надто багато помітних сумнівів, якщо таких немає в його виборців.
Найяскравіше і повно виразив "чуттєве" сприйняття нації видатний французький історик, публіцист і мислитель Ернест Ренан (1823–1892): Це загальне відчуття, цей постійний плебісцит, який продовжується день за днем і створює націю, цей великий союз, який спирається на свідомість жертв, які вже були разом принесені, і готовність принести їх в майбутньому".
Оскільки нація живе в свідомості людей, то не є за своєю природою твердокамінним, запрограмованим і незмінним утворенням. Відчуття, як відомо, є скороминущими. Тому, згідно Ренану, нація може жити, а може і вмирати, але для цього не обов'язково фізично знищувати її членів: вони можуть просто "розхотіти" вважати себе окремою нацією, втратити відчуття спільності або волю до його підтримки. (Щоправда, не пригадується за ХХ ст, щоб нації, що склалися, вмирали, окрім як фізично, – швидше народжуються все нові і нові.)
Якщо говорити про "загальне відчуття", то згадані вище Еміль Дюркгейм і Макс Вебер в своїх визначеннях були вельми близькі до Ренана, так само як і дослідник проблем націоналізму Х'ю Сетон-Уотсон, який вважає, що нація існує тоді, к