Істинний Маразм добавил комментарий к статье
Филиппины спешат вывести свой контингент из Ирака
Війна підручників
Сучасні посібники з історії, як засіб ідеологічної боротьби
Російський інститут стратегічних досліджень (РІСІ) випустив дослідження, присвячене оцінці подій Другої світової війни в підручниках історії пострадянських країн і колишніх країн-учасниць Варшавського договору.
Не секрет, що історія, а точніше її інтерпретація - потужна ідеологічна зброя, за допомогою якої ведеться боротьба за уми підростаючого покоління. Маніпулюючи фактами, надаючи значення одним подіям і замовчуючи інші, можна посварити цілі народи, створити в їх відносинах важкі, часто нерозв'язні суперечності.
Дослідники РІСІ розділили в своїй роботі пострадянські держави на три групи. Перша - та, що зберігає традиційну радянську інтерпретацію історії. У цю групу ввійшли такі держави як Казахстан, Узбекистан, Вірменія, Білорусія, а також невизнана, але існуюча вже 20 років республіка Придністров'я.
У ряді країн свій погляд на історію, порівняно з радянським трохи трансформувався. У цю групу входять: Росія, Чехія, Словаччина, Азербайджан, Болгарія, Молдавія, Таджикистан, Сербія, Хорватія, Угорщина. Нарешті, є держави, які повністю переглянули історію. До їх числа відносяться Латвія, Литва, Естонія, Україна, Грузія і Польща.
Визначальними в такій градації стали для дослідників ряд подій Другої світової війни (і ті, що їй передували), які сприймаються історичною свідомістю різних держав як больові точки. Це:
1) ставлення до пакту Молотова-Ріббентропа,
2) оцінка ролі СРСР у Другій світовій війні,
3) оцінка ролі Сталіна та його оточення,
4) оцінка ролі власної держави,
5) оцінка ролі сепаратистських рухів (якщо вони були).
Держави, які тотально переглянули свою історію, зазвичай негативно ставляться до пакту Молотова-Ріббентропа, вважаючи його першопричиною Другої світової війни. Негативно оцінюють вони і роль СРСР. Наприклад, в українських підручниках сказано, що Велика Вітчизняна війна була «німецько-радянською» війною. При цьому Україна представлена у вигляді жертви, а ОУН-УПА - як борці проти нацизму на Україні (підручни