UA
 

Автоцивілка та все, що про неї треба знати: найбільш хвилюючі питанняСпецпроект

Корреспондент.biz,  31 марта 2023, 18:00
0
712
Автоцивілка та все, що про неї треба знати: найбільш хвилюючі питання

На запитання відповідає Тетяна Щучьєва, директор страхової компанії "Експрес Страхування".

Тетяно Андріївно, як у минулому році змінилися страхові суми та премії по Автоцивілці? Простіше кажучи, наскільки саме вона подорожчала та чи пропорційно збільшилися ліміти виплат?

 Тетяна Щучьєва, директор CК "Експрес Страхування"

Дійсно, з 01.07.2022 р. ліміти виплат по Автоцивілці збільшилися на 23% по майнових збитках та на 28% по збитках життю та здоров’ю. Наразі вони складають 160 тис. грн та 320 тис. грн відповідно. Це очікувано призвело до збільшення вартості полісів для громадян від 10% до 35%. Деякі страховики збільшували вартість полісів в декілька етапів.

Хочу зазначити, що середній розмір збитку по майну, який ми виплачували потерпілим, також зріс. До збільшення лімітів, тобто за 1 півріччя 2022 року, він складав 26 475,64 грн, а після збільшення ліміту, за 3 квартал минулого року – 29 422,84 грн, за 4 квартал – 30 611,35 грн.

Як ви вважаєте, нових лімітів вже досить, щоб спати спокійно, або все ж таки порадите купити ще й поліс добровільного страхування відповідальності? Аргументуйте, будь ласка.

За статистикою СК «Експрес Страхування», в 2022 році збитки вище 160 тис. грн, з якими зверталися потерпілі, склали до 0,3% від усіх заявлених подій. Розумію, що загальна картина по ринку не сильно відрізняється від нашої статистики.

Однак, мені особисто не дуже хочеться опинитися на місці винуватця ДТП, до якого звернулася потерпіла сторона або її страховик з позовом (регресом) про доплату різниці між сумою відшкодування та реальним збитком. Бо окрім власне доплати за шкоду, винуватцю доведеться сплатити витрати на адвоката, судові витрати та моральну шкоду.

Цього всього можна уникнути, придбавши додатковий захист до Автоцивілки вартістю від 250 грн. Власне, математика очевидна. Чи готова я за 250 грн на рік позбавити себе від додаткових фінансових та моральних витрат? Особисто я маю додаткову Автоцивілку на 500 тис. грн вартістю в 700 грн., яка забезпечує покриття збитків вище означених лімітів в 160 тис. грн та 320 тис. грн.

 

Дехто з автовласників вважає, що можна платити мінімум, а отримувати – максимум, тобто купувати найдешевший варіант Автоцивілки. З якими негараздами можуть стикнутися ті, хто обирає таку тактику?

Дійсно, частина автовласників при купівлі Автоцивілки орієнтується виключно на вартість. Вони купують поліс лише «для поліції», щоб не оштрафували. Й до певного часу їм байдуже, що дешевий поліс – як сир в мишоловці.

Коли такий поліс від страховика не буде покривати збитків потерпілій особі, «економному автовласнику» доведеться врешті-решт все сплачувати з власної кишені. Чому? Тому що, дешеві поліси продають СК, котрим байдуже до виплати потерпілим та її розміру. Але якщо відповідальність не забезпечується страховиком відповідно до полісу, такі витрати ляжуть на плечі винуватця.

Хочу тут зазначити одну важливу цифру по СК «Експрес Страхування»: сума регресних вимог до винуватців ДТП, які обрали страхову компанію, що не в повному обсязі сплатила свої зобов’язання за винуватця, або ліміт збитків перевищив ліміт відповідальності іншого страховика, становить 12,9 млн. грн. Це гроші, які ми обов’язково отримаємо через суд з фізичної особи-винуватця.

Я вже не кажу про сам процес – суди, адвокати, нервові клітини, які, як ми знаємо, не відновлюються… Зауважте, що це все – через бажання зекономити якихось 300-500 грн на полісі.

 

Ще до війни купити Автоцивілку було ледве не простіше, ніж заправитись паливом: на узбіччі доріг стояли автівки, де бажаючим за пару хвилин оформлювали поліс. Як й у кого ви радите купувати Автоцивілку?

В першу чергу, я б ознайомилася з результатами оцінки страховиків на сайті МТСБУ.

Це офіційний рейтинг страховиків за трьома показниками: «Загальна оцінка страховика», «Рівень скарг від потерпілих», «Якість врегулювання збитків». Червона позначка навпроти показника страховика означає його низьку оцінку, зелена – високу. Наша СК результати такої оцінки додатково розміщує на власному сайті для зручності клієнтів.

Далі, я б почитала відгуки від клієнтів щодо виконання страховиком зобов’язань. Таких зараз чимало.

Потім, я б сформувала свій перелік ТОП-5 та отримала б від них пропозиції. Й на останок, оцінила б не тільки кінцеву вартість, але й сукупність факторів – відгуки, рейтинг та роботу страховика з клієнтом.

Оскільки Автоцивілка – це вид обов’язкового страхування, який досить жорстко регламентується державою, може здаватися, що всі договори по Автоцивілці – однакові, й немає сенсу їх уважно вивчати. Ви згодні з такою думкою? Якщо є різниця, то яка?

Так, дійсно, вимоги щодо страхового покриття, порядок розрахунку збитків, строки подання документів та прийняття рішення прописані в чинному Законі «Про ОСЦПВ» від 2004 року з доповненнями. Страховик не має права погіршувати або не виконувати його нормативи.

Фактично, клієнту необхідно читати не зворотній бік «жовтого бланку» або електронного полісу, а знати Закон «Про ОСЦПВ».

Різниця у вартості полісу обумовлена розміром франшиз та додатковими сервісами, які страховики надають клієнтам: евакуація, технічна підтримка тощо.

 

Хоча ліміти виплат по випадках, оформлених з використанням Європротоколу, збільшилися, водії не квапляться його використовувати. Мабуть, бояться помилитися при оформленні. Розкажіть, якими є основні правила оформлення?

Європротокол дозволяє учасникам ДТП оперативно роз'їхатися, не чекаючи співробітників поліції та не «попадати» на штраф. Європротокол можна оформити тільки за виконання одночасно всіх наступних умов: в результаті ДТП немає травмованих (загиблих), водії не знаходились під впливом алко- та/або наркостимуляторів, мають чинні поліси Автоцивілки та згодні із розподілом, хто з них винний, а хто – потерпілий. Якщо все з вище переліченого співало – подію можна оформлювати за допомогою Європротоколу як в паперовому вигляді, так і в електронному за посиланням.

При оформленні Європротоколу ліміт страхового відшкодування становить 80 тис. грн. Якщо водій сумнівається щодо суми збитку, йому може допомогти особистий страховик. Ми завжди надаємо інформаційну підтримку нашим клієнтам, у тому числі допомагаємо правильно заповнити Європротокол.

 

ТЕГИ: страхование
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.
Загрузка...